Infolinia 887 118 118

Podział obowiązków pomiędzy partnerami w czasie ciąży i po porodzie

Partnerzy stają przed ogromnym wyzwaniem dowiadując się o tym, że niedługo na świat przyjdzie ich dziecko a następnie po samym porodzie. Podział ról nie jest w tym przypadku bezsprzeczny, jednakże warto wypracować pewnego rodzaju schematy dzięki czemu zarówno na etapie ciąży jak i po przyjściu na świat maleństwa łatwiej będzie funkcjonować nowopowstałej rodzinie. 

Jak można się podzielić?

Kobieta może pełnić w czasie ciąży rolę osoby wypełniającej nieco łatwiejsze sprawunki domowe. Mycie naczyń, prasowanie czy nawet odkurzanie w zależności od etapu ciąży oraz indywidualnych jej uwarunkowań nie muszą stanowić ogromnego wyzwania i mogą być przez kobietę wypełniane. Wiadomo, iż to mężczyzna powinien przejąć rolę „tragarza”, co oznaczać ma jedynie pomoc w przynoszeniu czy podawaniu cięższych przedmiotów. Po samym porodzie kobieta powinna mieć czas na wejście w nową rolę i oswojenie się z sytuacją, wówczas niezastąpiony będzie partner, który pomoże jej przy codziennych czynnościach w zakresie opieki nad maleństwem np. podczas mycia, bądź też zastąpi ją w opiece nad dzieckiem podczas gdy będzie wypełniała inne, dotychczasowe role (np. gotowała).

Podział jest bardzo ważny jednak należy pamiętać, iż zależy on od indywidualnych kwestii, takich jak np. zdrowie kobiety podczas ciąży i po porodzie. Dodatkowo ważne jest wzajemne przenikanie się pełnionych ról i uzupełnianie podczas wykonywania codziennych obowiązków. Jest to gwarancją sukcesu.

Kontakt:

Prenatalis sp. z o.o.
Ul. Chopina 11 lok. 3
85-092 Bydgoszcz

887 118 118
887 119 119

e-mail:
szkolenia@pieknenarodziny.pl