Infolinia 887 118 118

Szczepionki - szczepić dziecko czy nie?

Szczepienia dzieci to temat bardzo aktualny, w ostatnim czasie pojawiło się wiele sprzecznych opinii w tym zakresie. Dziś postaramy się przytoczyć pięć prawd i mitów dotyczących szczepień, które pozwolą trzeźwym okiem spojrzeć na ten temat.

1.Szczepionka = pełna ochrona
Z pewnością wiele osób zdziwi, że szczepienia nie dają 100% skuteczności. Ich skuteczność plasuje się na poziomie od 85-98%. Co ważniejsze, szczepienie co prawda nie daje zupełnej pewności, iż dziecko nie zachoruje jednak z pewnością przejdzie łagodniej chorobę.

2. „Po co szczepić? Dziś się nie da zachorować na te choroby!”
Takie stwierdzenie dość często pojawia się u przeciwników szczepionek. Nie jest ono jednak prawdziwe. Analiza danych pochodzących z USA pozwala stwierdzić, iż 50.000 osób zmarło na tężec w 2008 roku. W latach 80 liczby te były 12 krotnie większe (źródło). Z 233 przypadków tężca zanotowanych z USA w latach 2001 – 2008, 26 przypadków zakończyło się zgonem. Zagrożenie wciąż istnieje i jest realne.

3. Karmienie piersią = ochrona jaką daje szczepionka
Niestety, choć wiele kobiet uważa to za prawdę niepodważalną należy kategorycznie stwierdzić, iż karmienie piersią nie daje ochrony równej szczepionce. Mleko matki co prawda transportuje pewne przeciwciała do organizmu dziecka ale nie chroni go przed każdą chorobą i dodatkowo owa ochrona jest niezwykle ograniczona czasowo, ponieważ posiadanie przeciwciał nie pobudza organizmu do produkcji następnych.

4. Szczepionka daje bezpieczeństwo i jest bezpieczna
Warto podkreślić, iż szczepionki, tak jak i leki wywoływać mogą szereg reakcji niepożądanych co od razu stanowi o braku stuprocentowego bezpieczeństwa ich stosowania. Należy również wiedzieć, iż jednoznaczne uznanie ich również za „śmiertelne zagrożenie” także stanowi mit.

5. Poprawiając higienę zwalczysz wszystkie zagrożenia.
Założenie, iż poprawa higieny może wpłynąć na stuprocentową ochronę przed chorobami niestety jest błędne. Poprawa higieny znacząco wpływa na zmniejszenie zagrożeń jednak nie eliminuje ich całkowicie. Analizując dostępne źródła stwierdzić można, iż ilość zachorowań na odrę w latach 1950 – 1963 wynosiła o 300.000 do 800.000 przypadków rocznie. W 1963 wprowadzono szczepionkę i już w 1965 zauważono pierwsze efekty, a w roku 1968, ilość przypadków odry wynosiła 22.000 rocznie. W 1998 roku liczba ta wynosiła 0k. 100 przypadków rocznie

Kontakt:

Prenatalis sp. z o.o.
Ul. Chopina 11 lok. 3
85-092 Bydgoszcz

887 118 118
887 119 119

e-mail:
szkolenia@pieknenarodziny.pl